FAQ

Czy skóra po zabiegu redukcji rumienia naczynkowego metodą IPL będzie mocno zaczerwieniona i podrażniona?

Podczas zamykania naczynek z zastosowaniem metody IPL urządzenie emituje energię świetlną, która jest pochłaniana przez hemoglobinę i zamieniana na ciepło. W trakcie tego procesu podnosi się temperatura krwi, co wywołuje efekt delikatnego zaczerwienienia lub podrażnienia skóry. Jest to naturalna reakcja organizmu, która dość szybko ustępuje. Zaczerwienienie może utrzymywać się od kilku do kilkunastu godzin od wizyty w gabinecie, a czas całkowitego ustąpienia podrażnień jest indywidualny. Ważne jest także stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, czyli unikanie gwałtownych zmian temperatury, sauny, basenu. Nie należy wówczas podrażniać skóry peelingami, czy preparatami na bazie alkoholu. Warto skupić się za to na nawilżaniu. Tak pielęgnowany obszar po zamykaniu naczynek IPL powinien unormować się krótko po zabiegu.

Czy żylaki i ciemne naczynka mogą się zmniejszyć, bądź całkowicie zamknąć po redukcji naczynek z zastosowaniem metody IPL?

Zabieg redukcji naczynek metodą IPL jest wskazany w przypadku zaczerwienień, które są umiejscowione w powierzchniowych warstwach skóry. Wiązka światła urządzenia sięga bowiem jedynie do skóry właściwej. Żylaki położone są w głębszej warstwie, w tkance podskórnej, do której energia urządzenia nie dociera. Z tego powodu nie mamy możliwości ich zamknięcia, czy też zmniejszenia. Należy pamiętać, że żylaki są zmianami zaawansowanymi, mają grubszą ścianę oraz średnicę naczynia, niż powierzchniowe zmiany, co uniemożliwia przedostanie się energii do ich wnętrza.

Czy można łączyć serię zabiegów redukujących naczynka z użyciem IPL z elektrokoagulacją?

Łączenie elektrokoagulacji i zabiegów z użyciem IPL jest korzystne dla osób z cerą naczynkową. Zazwyczaj IPL stosuje się po zamknięciu pojedynczych naczynek przy pomocy elektrokoagulacji i po pełnym zagojeniu się skóry. Możemy także wdrożyć odwrotną procedurę – po zakończeniu serii urządzeniem IPL na większych partiach objętych zmianami, zamyka się pojedyncze, większe naczynka z użyciem prądu. Połączenie tych dwóch zabiegów idealnie współgra ze sobą w walce z problemem cery naczyniowej ze zróżnicowanym poziomem zmian.

Czy cała seria zabiegów redukcji rumienia nczynkowego metodą IPL pozwoli na zlikwidowanie problemu na zawsze?

Po wykonaniu całej serii zabiegów metodą IPL zauważamy znaczną poprawę, czyli zmniejszenie rumienia, redukcję ilości widocznych naczynek lub też całkowite usunięcie naczynek na danym obszarze. Jeśli jednak nasza skóra ma tendencję do rozszerzonych naczyń krwionośnych, wykonanie cyklu zabiegów IPL nie gwarantuje, że problem nie powróci. W celu utrzymania efektów zaleca się powtórzenie zabiegu (tzw. przypominający) raz na jakiś czas. Zazwyczaj, zależnie od rodzaju zmian, ustala się jednorazowe spotkania co 6 miesięcy, czy raz do roku. Niezwykle istota w przypadku cery naczyniowej jest jednak profilaktyka. W składzie kosmetyków do jej pielęgnacji powinny się znaleźć: witaminy C, K, PP (uszczelniają naczynia krwionośne. Bardzo ważna jest również ochrona przeciwsłoneczna – na dzień zawsze warto nałożyć krem z wysokim filtrem (m.in. SPV 30), natomiast zimą krem chroniący przed mrozem i wiatrem (również z filtrem).

Czym się różni redukcja naczynek przy użyciu metody IPL od elektrolizy?

Podstawowa różnica pomiędzy zabiegami polega na skuteczności danej metody w odniesieniu do konkretnego rodzaju zmian. Elektroliza sprawdza się przy pojedynczych naczyniach, pajączkach, rubinkach. Jest nieco bardziej inwazyjna, niż IPL, pozwala jednak na precyzyjne i skuteczne działanie. Co więcej, zabieg elektrolizy polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego, który powoduje ścinanie się białka w tkankach. Prowadzi to do trwałego zniszczenia ścian naczyń krwionośnych, które zostają wchłonięte przez układ krwionośny i limfatyczny, a następnie usunięte z organizmu. Podczas jednego spotkania możemy więc skutecznie zamknąć konkretne naczynko. Po tego typu ingerencji skóra musi się jednak zagoić.
Zabiegi redukcji rumienia naczynkowego metodą IPL polegają na naświetlaniu rozszerzonych naczynek. Emitowana energia jest pochłaniana przez hemoglobinę i zamieniana na ciepło, co podnosi jednocześnie temperaturę krwi. Następuje wówczas koagulacja i uszkodzenie ściany naczynka. Po pewnym czasie zamknięte naczynka samoistnie obumierają. Jest to metoda mniej precyzyjna, dlatego sprawdza się przy większych powierzchniach, objętych zmianami naczyniowymi. IPL stosowany jest w rumienia.

Jakie są przeciwwskazania do laserowej redukcji rumienia naczynkowego?
 • ciąża, karmienie piersią

 • choroby nowotworowe

 • opalenizna (słońce, solarium, samoopalacz)

 • stosowanie kremu z retinolem, wit. C, A, E lub z kwasami owocowymi

 • zażywanie wit. A, E lub betakarotenu

 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew (Aspiryna, Ferwex, Gripex, heparyna)

 • przyjmowanie antybiotyków

 • przyjmowanie ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp)

 • obecność zmian barwnikowych, przerośniętych pieprzyków

 • bielactwo, łuszczyca, skłońńość do bliznowacenia

 • epilepsja

 • nieleczone bądź nieunormowane nadciśnienie

 • opryszczka w stanie aktywnym (14 dni od pojawienia się wykwitu)

 • zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze

 • ekstrakcja zęba w ciągu ostatnich 4 tygodni

 • uczulenie na słońce – należy wykonać próbę laserową

 • zabiegi złuszczające 7 dni przed zabiegiem

 • Botox, kwas hialuronowy, złote nici

 • alkohol 2 dni przed zabiegiem

 • metalowe implanty w miejscu poddawanym zabiegowi

 • rozrusznik serca, sztuczne serce, bajpasy, aparat słuchowy, implanty w uszach

Kontakt

Napisz do nas

DepilBody

Centrum trwałej depilacji i fotoodmładzania

735 85 75 85

514 30 50 98

ul. Jaworowa 3

41-300 Dąbrowa Górnicza